World Cup & Suomi Cup -mitalistit 1994– / World Cup & Finnish Cup medalists 1994–
Pvm / Date: 27.3.2008
SISÄLTÖ / CONTENT
(A) World Cup
(B) Suomi Cup / Finnish Cup
(A) World Cup
• Vuosina 1994–1999 World Cupia kutsuttiin Pohjola Cupiksi, vuonna 2000 Kansainväliseksi Kontio Cupiksi ja vuosina 2001–2003 Kansainväliseksi Cupiksi
• During the years 1994–1999 World Cup was called Nordic Cup, during the year 2000 International Kontio Cup and during the years 2001–2003 International Cup
Naiset Yleinen / Women Open
Vuosi Kultamitali Hopeamitali Pronssimitali
Year Gold medal Silver medal Bronze medal
2007 Tuija Salonen Saapasseura Ronttoset  Eeva Isokorpi Saapasseura Ronttoset  Valma Hämäläinen SS Kaleva 
2006 Eeva Isokorpi Saapasseura Ronttoset  Tuija Salonen Saapasseura Ronttoset  Eeva Niva ESY Sampo 
2005 Eeva Isokorpi Ronttoset Pirjo Saukkonen Heinäveden Yleisurheilijat Marita Malm Heinäveden Yleisurheilijat
2004 Eeva Isokorpi Ronttoset Tuija Salonen Ronttoset Sari Tirkkonen Rautavaaran Isku
2003 Sari Tirkkonen Rautavaaran Isku Tuija Salonen Ronttoset Kirsi Koskelo Rautavaaran Isku
2002 Helena Lappeteläinen Leppävirran Urheilijat Tuija Salonen Ronttoset Mervi Koskelo Rautavaaran Isku
2001 Tuija Salonen Ronttoset Anne Jaakola Torshälla SS Marika Vierikko Torshälla SS
2000 Anne Jaakola ESY Sampo Tuija Salonen Ronttoset Marika Vierikko ESY Sampo
1999 Tuija Salonen Ronttoset Merja Heikkinen Rautavaaran Isku Anne Jaakola Eskilstuna SS
1998 Eeva Niva Torshälla SS Tuija Salonen Ronttoset Johanna Paaso Torshälla SS
1997 Sari Tirkkonen Rautavaaran Isku Tuija Salonen Ronttoset Anne Vierikko Tapanilan Erä
1996 Sari Hakkarainen Rautavaaran Isku Sari Tirkkonen Rautavaaran Isku Mervi Koskelo Rautavaaran Isku
1995 Anu Tuunainen Ronttoset Mervi Koskelo Rautavaaran Isku Erja Tolppanen Dannemora-Österby SS
1994 Kirsi Koskelo Rautavaaran Isku Erja Tolppanen Dannemora-Österby SS Anu Tuunainen Ronttoset
Naiset Yleinen Joukkue / Women Open Team
Vuosi Kultamitali Hopeamitali Pronssimitali
Year Gold medal Silver medal Bronze medal
2007 Ronttoset 1 Rautavaaran Isku 1 Viljandi (ei seuraa / no club) 1
2006 Ronttoset 1 Esy Sampo
2005 Rautavaaran Isku 1 Rukiveri 1
2004 Rautavaaran Isku 1 Ronttoset Rukiveri
2003 Rautavaaran Isku Ronttoset Heinäveden Yleisurheilijat
2002 Rautavaaran Isku Ronttoset Kumiset
2001 Torshälla SS 1 Rautavaaran Isku 1 Ronttoset 1
2000 ESY Sampo Ronttoset Rautavaaran Isku 1
1999 Ronttoset 1 Eskilstuna SS 1 Rautavaaran Isku 1
1998 Torshälla SS Ronttoset 2 Rautavaaran Isku 1
1997 Rautavaaran Isku 1 Ronttoset 1 Tapanilan Erä 1
1996 Ronttoset Rautavaaran Isku 1 Tapanilan Erä 1
1995 Ronttoset Rautavaaran Isku Kumiset
1994 Rautavaaran Isku Dannemora-Österby SS 1 Ronttoset 1
Miehet Yleinen / Men Open
Vuosi Kultamitali Hopeamitali Pronssimitali
Year Gold medal Silver medal Bronze medal
2007 Jouni Viljanen Kumiset  Jari Isokorpi Saapasseura Ronttoset  Pasi Kuusinen Heinolan Isku 
2006 Jari Isokorpi Saapasseura Ronttoset  Jouni Viljanen Kumiset  Jorma Paavisto Kumiset 
2005 Jari Isokorpi Ronttoset Pasi Kuusinen Heinolan Isku Timo Mykkänen Pielaveden Sampo
2004 Jari Isokorpi Ronttoset Juhana Lyytikäinen Ronttoset Jouni Viljanen Kumiset
2003 Jouni Viljanen Kumiset Harri Parviainen Kamppailuleijonat Ari Kantoniemi ESY Sampo
2002 Jouni Viljanen Kumiset Jari Nuutinen Kamppailuleijonat Ari Kantoniemi ESY Sampo
2001 Jarmo Kieleväinen ESY Sampo Jouni Viljanen Kumiset Harri Parviainen Kamppailuleijonat
2000 Jarmo Kieleväinen ESY Sampo Jari Nuutinen Kamppailuleijonat Ari Kantoniemi ESY Sampo
1999 Ari Kantoniemi ESY Sampo Jari Nuutinen Kamppailuleijonat Jarmo Kieleväinen ESY Sampo
1998 Jouni Viljanen Kumiset Jari Nuutinen Ronttoset Ari Kantoniemi ESY Sampo
1997 Jouni Viljanen Kumiset Ari Kantoniemi ESY Sampo Jarmo Kieleväinen ESY Sampo
1996 Jouni Viljanen Kumiset Ari Kantoniemi ESY Sampo Juha Paavisto Kumiset
1995 Ari Kantoniemi ESY Sampo Jari Nuutinen Ronttoset Jarmo Kieleväinen ESY Sampo
1994 Jari Isokorpi Ronttoset Ari Kantoniemi ESY Sampo Jarmo Vuolanen Korson Kaiku
Miehet Yleinen Joukkue / Men Open Team
Vuosi Kultamitali Hopeamitali Pronssimitali
Year Gold medal Silver medal Bronze medal
2007 Ronttoset 1 Kumiset 1 Ronttoset 2
2006 Kumiset 1 Ronttoset 1
2005 Kumiset 1 Ronttoset 1 Pielaveden Sampo 1
2004 Ronttoset 1 Kumiset 1 Pielaveden Sampo 1
2003 Kumiset Kamppailuleijonat ESY Sampo
2002 Kamppailuleijonat Ronttoset 1 Kumiset 1
2001 Kumiset 1  ESY Sampo   Kamppailuleijonat 
2000 Kamppailuleijonat 1 ESY Sampo   Kumiset 1
1999 Kamppailuleijonat Kumiset 2 Kumiset 1
1998 Kumiset 2 Kumiset 1 Ronttoset 1
1997 ESY Sampo   Kumiset 1 Ronttoset 1
1996 ESY Sampo   Ronttoset 1 Kumiset 1
1995 ESY Sampo   Ronttoset Kumiset
1994 ESY Sampo   Korson Kaiku Ronttoset
Naiset 45 / Women 45
Vuosi Kultamitali Hopeamitali Pronssimitali
Year Gold medal Silver medal Bronze medal
2007 Satu Marjomäki Saapasseura Ronttoset  Tiiu Palmiste Viljandi (ei seuraa / no club)  Irina Holmetskaja Petroskoi (ei seuraa / no club) 
&
Anne Lanz SS Kaleva 
&
Eeva Niva SS Katajaiset 
&
Marita Räsänen Heinäveden Yleisurheilijat 
&
Päivi Simoinen Leppävirran Urheilijat 
2006 Eeva Niva ESY Sampo  Valma Hämäläinen SS Kaleva 
2005 Marita Malm Heinäveden Yleisurheilijat Valma Hämäläinen SS Kaleva
2004 Valma Hämäläinen SS Kaleva Marita Malm Heinäveden Yleisurheilijat Asta Savukoski Korson Kaiku
2003 Marita Malm Heinäveden Yleisurheilijat Valma Hämäläinen SS Kaleva
2002 Seija Kohvakka Pieksämäen Veikot Valma Hämäläinen SS Kaleva Anna-Liisa Prinkkala Kumiset
2001 Seija Kohvakka Pieksämäen Veikot Valma Hämäläinen SS Kaleva Anna-Liisa Prinkkala Kumiset
2000 Seija Kohvakka Pieksämäen Veikot Valma Hämäläinen SS Kaleva Raija Vikman Hesa 43
1999 Seija Kohvakka Pieksämäen Veikot Kirsti Perttula Kumiset Valma Hämäläinen SS Kaleva
Miehet 45 / Men 45
Vuosi Kultamitali Hopeamitali Pronssimitali
Year Gold medal Silver medal Bronze medal
2007 Jari Isokorpi Saapasseura Ronttoset  Jarmo Vuolanen Korson Kaiku  Olli Rosenqvist Pyhäjärven Leijonat 
2006 Jari Isokorpi Saapasseura Ronttoset  Hannu Myllymaa Kumiset  Yrjö Rusanen Saapasseura Ronttoset 
2005 Jari Isokorpi Ronttoset Seppo Asikainen Pielaveden Sampo Hannu Myllymaa Kumiset
2004 Jari Isokorpi Ronttoset Alpo Viljamaa Ronttoset Einari Moilanen Kumiset
2003 Veli Pulliainen Ristiinan Urheilijat Jari Isokorpi Ronttoset Einari Moilanen Linnavuoren Lukko
2002 Jari Isokorpi Ronttoset Reijo Keränen ESY Sampo Jarmo Vuolanen Korson Kaiku
2001 Reijo Keränen ESY Sampo Jari Isokorpi Ronttoset Hannu Myllymaa Kumiset
2000 Raimo Lamminparras ESY Sampo Hannu Myllymaa Kumiset Reijo Keränen ESY Sampo
1999 Raimo Lamminparras Eskilstuna SS Vesa Monola Ristiinan Urheilijat Pauli Tarvainen Tapanilan Erä
Naiset 46 / Women 46
Vuosi Kultamitali Hopeamitali Pronssimitali
Year Gold medal Silver medal Bronze medal
1998 Tuula Nieminen Kumiset Valma Hämäläinen SS Kaleva Mervi Kiema Kumiset
1997 Tuula Nieminen Kumiset Kirsti Perttula Kumiset Mervi Kiema Kumiset
1996 Kirsti Perttula Kumiset Tuula Nieminen Kumiset Mervi Kiema Kumiset
Miehet 46 / Men 46
Vuosi Kultamitali Hopeamitali Pronssimitali
Year Gold medal Silver medal Bronze medal
1998 Raimo Lamminparras Stockholm 95 Hannu Myllymaa Kumiset Erkki Salonen Ronttoset
1997 Raimo Lamminparras Haninge SS Erkki Salonen Ronttoset Vesa Monola Tapanilan Erä
1996 Pauli Tarvainen Korson Kaiku Alpo Viljamaa Ronttoset Raimo Lamminparras Stockholm 95
Naiset 55 / Women 55
Vuosi Kultamitali Hopeamitali Pronssimitali
Year Gold medal Silver medal Bronze medal
2007 Valma Hämäläinen SS Kaleva  Asta Savukoski Korson Kaiku  Eila Sollo Saapasseura Ronttoset 
2006 Asta Savukoski Korson Kaiku  Sirkka Väyrynen SS Kaleva  Kaisa Heikkinen Rukiveri 
2005 Asta Savukoski Korson Kaiku Soili Pesonen Eskilstuna SS Sirkka Väyrynen SS Kaleva
2004 Asta Savukoski Korson Kaiku Soili Pesonen Eskilstuna SS Kirsti Perttula Kumiset
2003 Kirsti Perttula Kumiset
2002 Kirsti Perttula Kumiset
2001 Kirsti Perttula Kumiset
Miehet 55 / Men 55
Vuosi Kultamitali Hopeamitali Pronssimitali
Year Gold medal Silver medal Bronze medal
2007 Eenok Heinikoski SS Kaleva  Esa Kokkonen Saapasseura Ronttoset  Alpo Viljamaa Saapasseura Ronttoset 
2006 Esa Kokkonen Saapasseura Ronttoset  Alpo Viljamaa Keski-Uudenmaan Heittourheilijat  Matti Jääskeläinen Pielaveden Sampo 
2005 Eenok Heinikoski SS Kaleva Matti Jääskeläinen Pielaveden Sampo Esa Kokkonen Ronttoset
2004 Pauli Tarvainen Korson Kaiku Einari Moilanen Kumiset Martti Tukiainen Kumiset
2003 Einari Moilanen Linnavuoren Lukko Pauli Tarvainen Korson Kaiku Unto Kohvakka Ristiinan Urheilijat
2002 Pauli Tarvainen Ronttoset Raimo Lamminparras ESY Sampo Einari Moilanen Linnavuoren Lukko
2001 Raimo Lamminparras ESY Sampo Einari Moilanen Linnavuoren Lukko Martti Tukiainen Ronttoset
Naiset 65 / Women 65
Vuosi Kultamitali Hopeamitali Pronssimitali
Year Gold medal Silver medal Bronze medal
2007 Helmi Riisenberg Viljandi (ei seuraa / no club)  Herta Preema Türi (ei seuraa / no club) 
&
Inkeri Fält Kunto-Pirkat 
2006
2005 Ella Mullo Korson Kaiku
2004
2003
2002
Miehet 65 / Men 65
Vuosi Kultamitali Hopeamitali Pronssimitali
Year Gold medal Silver medal Bronze medal
2007 Heikki Virolainen Saapasseura Ronttoset  Kalle Lehtonen Korson Kaiku  Pentti Tranberg SS Katajaiset 
2006 Heikki Virolainen Saapasseura Ronttoset 
2005 Olavi Väänänen Ronttoset Martti Tukiainen Kumiset Kalle Lehtonen Korson Kaiku
2004 Martti Tukiainen Kumiset Tauno Laitinen Leppävirran Urheilijat
2003 Kalle Lehtonen Korson Kaiku Pentti Tikkanen Leppävirran Urheilijat Tauno Laitinen Leppävirran Urheilijat
2002 Reino Paavisto Kumiset Tauno Laitinen Leppävirran Urheilijat Toivo Suomela Ronttoset
Naiset 70 / Women 70
Vuosi Kultamitali Hopeamitali Pronssimitali
Year Gold medal Silver medal Bronze medal
2007 Hilkka Vuolanen Korson Kaiku  Irene Merjamaa Saapasseura Ronttoset  Lilli Korhonen Leppävirran Urheilijat 
&
Ella Mullo Korson Kaiku 
Miehet 70 / Men 70
Vuosi Kultamitali Hopeamitali Pronssimitali
Year Gold medal Silver medal Bronze medal
2007 Olavi Väänänen Saapasseura Ronttoset  Jüri Reier Türi (ei seuraa / no club)  Paavo Palokangas Kumiset 
2006 Olavi Väänänen Saapasseura Ronttoset 
2005 Raimo Kärkkäinen Pielaveden Sampo Nikolai Mullo Korson Kaiku
(B) Suomi Cup / Finnish Cup
Naiset Yleinen / Women Open
Vuosi Kultamitali Hopeamitali Pronssimitali
Year Gold medal Silver medal Bronze medal
2007 Tuija Salonen Saapasseura Ronttoset  Virpi Saastamoinen Keiteleen Kunto  Pirjo Saukkonen Heinäveden Yleisurheilijat 
2006 Eeva Isokorpi Saapasseura Ronttoset  Virpi Saastamoinen Keiteleen Kunto  Eeva Niva ESY Sampo 
2005 Merja Heikkinen Rautavaaran Isku Tuija Salonen Ronttoset Mervi Koskelo Rautavaaran Isku
2004 Tuija Salonen Ronttoset Sari Tirkkonen Rautavaaran Isku Merja Heikkinen Rautavaaran Isku
2003 Pirjo Saukkonen Heinäveden Yleisurheilijat Tuija Salonen Ronttoset Taina Paavisto Kumiset
2002 Marika Vierikko Ronttoset Mervi Koskelo Rautavaaran Isku Kirsi Koskelo Rautavaaran Isku
2001 Sari Tirkkonen Rautavaaran Isku Tuija Salonen  Ronttoset Kirsi Koskelo Rautavaaran Isku
2000 Tuija Salonen Ronttoset Eeva Isokorpi Ronttoset Niina Viljamaa Ronttoset
1999 Marika Vierikko Ronttoset Tuija Salonen Ronttoset Eeva Niva Eskilstuna
1998 Anne Vierikko Ronttoset Tuija Salonen Ronttoset Marika Vierikko Ronttoset
1997 Sari Tirkkonen Rautavaaran Isku Anne Vierikko Tapanilan Erä Tuija Salonen Ronttoset
1996 Anne Vierikko Tapanilan Erä Tuija Salonen Ronttoset Niina Viljamaa Ronttoset
1995 Anu Tuunainen Ronttoset Niina Viljamaa Ronttoset Kirsi Koskelo Rautavaaran Isku
Naiset Yleinen Joukkue / Women Open Team
Vuosi Kultamitali Hopeamitali Pronssimitali
Year Gold medal Silver medal Bronze medal
2005 Rautavaaran Isku 1 Rautavaaran Isku 2 Heinäveden Yleisurheilijat 1
2004 Rautavaaran Isku 1 Rautavaaran Isku 2 Kumiset 1
2003 Kumiset Heinäveden Yleisurheilijat Ronttoset
2002 Ronttoset Rautavaaran Isku Heinäveden Yleisurheilijat
2001 Rautavaaran isku Ronttoset
2000 Ronttoset
1999 Ronttoset Kumiset 1 Kumiset 2
1998 Ronttoset 2 Ronttoset 1 Rautavaaran Isku 1
1997 Rautavaaran Isku 1 Ronttoset 1 Tapanilan Erä 1
1996 Ronttoset 1 Tapanilan Erä 1 Ähtärin Seudun Saapas
1995 Rautavaaran isku Ronttoset 1 Ronttoset 2
Miehet Yleinen / Men Open
Vuosi Kultamitali Hopeamitali Pronssimitali
Year Gold medal Silver medal Bronze medal
2007 Jyrki Moilanen Kumiset  Tapani Hämäläinen Ristiinan Urheilijat  Marko Nironen Ristiinan Urheilijat 
2006 Pasi Kuusinen Heinolan Isku  Seppo Asikainen Pielaveden Sampo  Eero Oravainen Pielaveden Sampo 
2005 Pasi Kuusinen Heinolan Isku Risto Pekkanen Ristiinan Urheilijat Timo Mykkänen Pielaveden Sampo
2004 Jouni Viljanen Kumiset Jari Nuutinen Kamppailuleijonat Risto Pekkanen Ristiinan Urheilijat
2003 Harri Parviainen Kamppailuleijonat Markku Pajunen Linnavuoren Lukko Olli Rosenqvist Kokkola
2002 Jouni Viljanen Kumiset Jari Nuutinen Kamppailuleijonat Markku Pajunen Linnavuoren Lukko
2001 Harri Parviainen Kamppailuleijonat Jarmo Väisänen Rautavaaran Isku Eero Penttinen Rautavaaran Isku
2000 Risto Pekkanen Ristiinan Urheilijat Jari Isokorpi Ronttoset Jyrki Moilanen Linnavuoren Lukko
1999 Pentti Peltonen Ristiinan Urheilijat Jorma Paavisto Kumiset Jouni Viljanen Kumiset
1998 Jorma Paavisto Kumiset Jouni Viljanen Kumiset Jari Nuutinen Ronttoset
1997 Jorma Paavisto Kumiset Jouni Viljanen Kumiset Jari Nuutinen Ronttoset
1996 Jari Nuutinen Ronttoset Jarmo Vuolanen Korson Kaiku Markku Mattila Hesa 43
1995 Kari Rytkönen Pielaveden Sampo Reijo Nuutinen Pielaveden Sampo Jouni Viljanen Kumiset
Miehet Yleinen Joukkue / Men Open Team
Vuosi Kultamitali Hopeamitali Pronssimitali
Year Gold medal Silver medal Bronze medal
2005 Ristiinan Urheilijat 1 Pielaveden Sampo 1 Pyhäjärven Leijonat 1
2004 Kamppailuleijonat 1 Pielaveden Sampo 1 Ronttoset 1
2003 Pielaveden Sampo 1 Kumiset 1 Korson Kaiku
2002 Kamppailuleijonat Kumiset 1 Pielaveden Sampo 1
2001 Ristiinan Urheilijat Ronttoset 2 Pielaveden Sampo
2000 Ristiinan Urheilijat Ronttoset Pielaveden Sampo 2
1999 Ristiinan Urheilijat Ronttoset 1 Kumiset 1
1998 Kumiset Pielaveden Sampo 1 Ronttoset 1
1997 Kumiset 1 Tapanilan Erä 3 Ronttoset 2
1996 Ronttoset 1 Pielaveden Sampo 1 Kumiset 1
1995 Kumiset Pielaveden Sampo Ronttoset 2
Sekajoukkue Yleinen / Mixed Team Open
Vuosi Kultamitali Hopeamitali Pronssimitali
Year Gold medal Silver medal Bronze medal
2007 Ronttoset 1 Leppävirran Urheilijat 1 Ristiinan Urheilijat
2006 Ronttoset 1 Rautavaaran Isku 1 Vieskan Virsu 1
Tytöt 16 / Girls 16
Vuosi Kultamitali Hopeamitali Pronssimitali
Year Gold medal Silver medal Bronze medal
2007 Sonja Mykkänen Leppävirran Urheilijat  Tanja Mykkänen Leppävirran Urheilijat  Tiia Koskelo Rautavaaran Isku 
&
Tina Tervo Borås SS 
2006 Virpi Saastamoinen Keiteleen Kunto  Michaela Niva ESY Sampo  Tiia Koskelo Rautavaaran Isku 
2005 Virpi Saastamoinen Keiteleen Kunto Mona Koskelo Rautavaaran Isku Inni Korhonen Rautavaaran Isku
Pojat 16 / Boys 16
Vuosi Kultamitali Hopeamitali Pronssimitali
Year Gold medal Silver medal Bronze medal
2007 Jari Saastamoinen Keiteleen Kunto  Joonas Oravainen Pielaveden Sampo  Toni Korhonen Rautavaaran Isku 
&
Joakim Ståhl Borås SS 
2006 Joonas Oravainen Pielaveden Sampo  Jari Saastamoinen Keiteleen Kunto  Toni Korhonen Rautavaaran Isku 
2005 Riku Pulliainen Joroisten Urheilijat Tomi Julkunen Leppävirran Urheilijat Anssi Kuusijärvi Ristiinan Urheilijat
Tytöt 20 / Girls 20
Vuosi Kultamitali Hopeamitali Pronssimitali
Year Gold medal Silver medal Bronze medal
2007 Virpi Saastamoinen Keiteleen Kunto  Riina Antikainen Kuopion Kisa-Veikot 
2006 Jenni Myllykangas Vieskan Virsu  Mona Koskelo Rautavaaran Isku 
&
Johanna Rantanen Harjavallan Haka 
2005 Eeva Isokorpi Ronttoset Satu Korkalainen Leppävirran Urheilijat Jenni Parkkinen Vieskan Virsu
Pojat 20 / Boys 20
Vuosi Kultamitali Hopeamitali Pronssimitali
Year Gold medal Silver medal Bronze medal
2007 Tommi Pasanen Pyhäjärven Leijonat  Henri Kvick Pielaveden Sampo 
2006 Jari Myllykangas Vieskan Virsu 
2005 Vesa Malm Heinäveden Yleisurheilijat Jani Heikkinen Rautavaaran Isku Mikko Miettinen Rautavaaran Isku
Naiset 45 / Women 45
Vuosi Kultamitali Hopeamitali Pronssimitali
Year Gold medal Silver medal Bronze medal
2007 Vuokko Räsänen Ei seuraa, suomal. / No club, Finnish 
2006 Eeva Niva ESY Sampo  Marita Räsänen Heinäveden Yleisurheilijat  Marja Oravainen Pielaveden Sampo 
2005 Seija Kohvakka Ristiinan Urheilijat Marita Malm Heinäveden Yleisurheilijat Päivi Simoinen Leppävirran Urheilijat
2004 Marita Malm Heinäveden Yleisurheilijat Asta Savukoski Korson Kaiku Seija Korkalainen Rautavaaran Isku
2003 Marita Malm Heinäveden Yleisurheilijat Kirsti Perttula Kumiset Tuula Nieminen Kumiset
2002 Anna-Liisa Prinkkala Kumiset Sirkka-Liisa Alatarvas Leppävirran Urheilijat
2001 Seija Kohvakka Pieksämäen Veikot Seija Korkalainen Rautavaaran Isku
2000 Seija Kohvakka Pieksämäen Veikot Tarja Tukiainen Hesa 43
1999 Tarja Tukiainen Tapanilan Erä Kirsti Perttula Kumiset Tuula Nieminen Kumiset
Miehet 45 / Men 45
Vuosi Kultamitali Hopeamitali Pronssimitali
Year Gold medal Silver medal Bronze medal
2007 Seppo Asikainen Pielaveden Sampo  Olli Rosenqvist Pyhäjärven Leijonat  Eero Oravainen Pielaveden Sampo 
2006 Seppo Asikainen Pielaveden Sampo  Eero Oravainen Pielaveden Sampo  Jari Isokorpi Saapasseura Ronttoset 
2005 Seppo Asikainen Pielaveden Sampo Matti Saaranen Pyhäjärven Leijonat Eero Oravainen Pielaveden Sampo
2004 Jari Isokorpi Ronttoset Seppo Asikainen Pielaveden Sampo Einari Moilanen Kumiset
2003 Alpo Viljamaa Linnavuoren Lukko Einari Moilanen Linnavuoren Lukko Reino Hiltunen Ristiinan Urheilijat
2002 Alpo Viljamaa Linnavuoren Lukko Einari Moilanen Linnavuoren Lukko Hannu Rusanen Ronttoset
2001 Jouko Leino Ristiinan Urheilijat Vesa Monola Ristiinan Urheilijat Reino Hiltunen Järvenpää
2000 Vesa Monola Ristiinan Urheilijat Jouko Leino Lappi Martti Tukiainen Hesa 43
1999 Vesa Monola Ronttoset Reino Hiltunen Tapanilan Erä Alpo Viljamaa Ronttoset
Naiset 46 / Women 46
Vuosi Kultamitali Hopeamitali Pronssimitali
Year Gold medal Silver medal Bronze medal
1998 Tuula Nieminen Kumiset Raija Vikman Korson Kaiku Tarja Tukiainen Tapanilan Erä
1997 Tuula Nieminen Kumiset Mervi Kiema Kumiset Raija Vikman Korson Kaiku
1996 Tuula Nieminen Kumiset Kirsti Perttula Kumiset Marjatta Lindberg Tapanilan Erä
Miehet 46 / Men 46
Vuosi Kultamitali Hopeamitali Pronssimitali
Year Gold medal Silver medal Bronze medal
1998 Erkki Salonen Ronttoset Raimo Lamminparras Stockholm 95 Alpo Viljamaa Ronttoset
1997 Erkki Salonen Ronttoset Vesa Monola Tapanilan Erä Reino Hiltunen Tapanilan Erä
1996 Alpo Viljamaa Ronttoset Jorma Hämäläinen Tapanilan Erä Juhani Tikkanen Pielaveden Sampo
Naiset 55 / Women 55
Vuosi Kultamitali Hopeamitali Pronssimitali
Year Gold medal Silver medal Bronze medal
2007 Eila Sollo Saapasseura Ronttoset  Sirpa Nironen Ristiinan Urheilijat  Asta Savukoski Korson Kaiku 
2006 Asta Savukoski Korson Kaiku  Eila Sollo Saapasseura Ronttoset  Sirkka Alaluusua Luusua (ei seuraa / no club) 
2005 Asta Savukoski Korson Kaiku Pirkko Pitkänen Leppävirran Urheilijat Terttu Kilpeläinen Leppävirran Urheilijat
2004 Asta Savukoski Korson Kaiku Kirsti Perttula Kumiset Tuula Nieminen Kumiset
2003 Kirsti Perttula Kumiset Tuula Nieminen Kumiset Irja Paavisto Kumiset
2002 Eeva-Liisa Suomela Ronttoset
Miehet 55 / Men 55
Vuosi Kultamitali Hopeamitali Pronssimitali
Year Gold medal Silver medal Bronze medal
2007 Alpo Viljamaa Saapasseura Ronttoset  Tapani Kananen Pyhäjärven Leijonat  Matti Jääskeläinen Pielaveden Sampo 
2006 Matti Jääskeläinen Pielaveden Sampo  Juhani Tikkanen Pielaveden Sampo  Alpo Viljamaa Keski-Uudenmaan Heittourheilijat 
2005 Alpo Viljamaa Keski-Uudenmaan Heittourheilijat Seppo Lyytikäinen Pielaveden Sampo Matti Jääskeläinen Pielaveden Sampo
2004 Seppo Lyytikäinen Pielaveden Sampo Einari Moilanen Kumiset Matti Jääskeläinen Pielaveden Sampo
2003 Einari Moilanen Linnavuoren Lukko Kalle Kurtti Korson Kaiku Unto Kohvakka Ristiinan Urheilijat
2002 Einari Moilanen Linnavuoren Lukko Kalle Kurtti Jampan Saapas Pauli Tarvainen Ronttoset
Naiset 65 / Women 65
Vuosi Kultamitali Hopeamitali Pronssimitali
Year Gold medal Silver medal Bronze medal
2007 Inkeri Fält Kunto-Pirkat  Rauha Laurila Kajaanin Kipinä 
2006 Inkeri Fält Saapasseura Ronttoset  Ella Mullo Korson Kaiku 
2005 Inkeri Fält Ronttoset Irene Merjamaa Ronttoset Aili Nikkinen Leppävirran Urheilijat
2004 Irene Merjamaa Ronttoset
2003 Irja Paavisto Kumiset
2002 Eeva-Liisa Suomela Ronttoset Irja Paavisto Kumiset
Miehet 65 / Men 65
Vuosi Kultamitali Hopeamitali Pronssimitali
Year Gold medal Silver medal Bronze medal
2007 Einari Moilanen Kumiset  Olavi Väänänen Saapasseura Ronttoset  Raimo Kärkkäinen Pielaveden Sampo 
2006 Olavi Väänänen Saapasseura Ronttoset  Raimo Kärkkäinen Pielaveden Sampo  Matti Huttunen Kuopio (ei seuraa / no club) 
2005 Martti Tukiainen Kumiset Tauno Laitinen Leppävirran Urheilijat Kalle Lehtonen Korson Kaiku
2004 Martti Tukiainen Kumiset Heikki Virolainen Ronttoset Kalle Lehtonen Korson Kaiku
2003 Pentti Tikkanen Leppävirran Urheilijat Kalle Lehtonen Korson Kaiku Tauno Laitinen Leppävirran Urheilijat
2002 Reino Paavisto Kumiset Tauno Laitinen Leppävirran Urheilijat Raimo Kärkkäinen Pielaveden Sampo